ČIULBANTI SIELA

XIX a. pabaiga. Vasaros diena Dzūkijos gamtos apsuptyje. Artinasi audra. Vešlūs miškai ir krūmynai knibžda paslapčių. Dvaro šeimininkas, susižavėjęs naujausia tų dienų fotografijos mada, žiūrinėja stereoskopines nuotraukas. Kitame kambaryje tarnaitė jo dukrai pasakoja apie raganas ir laumes. Tuo metu du muzikantai, keliaudami į kaimo susiėjimą, ima nebeskirti, kur realybė, o kur fantazija. Atėję jie vietoje linksmybių yra įtraukiami į pomirtinių vestuvių ritualą.

XIX a. pabaigoje galima užčiuopti „svieto pabaigos nuojautą“ ir kintančią pasaulėjautą. Politiniai virsmai ir technologinės naujovės skverbėsi į bendruomenes, vis dar turinčias glaudų ryšį su aplinka, gamta ir sava mitologija. Video ir instaliacijų menininkas bei kino režisierius Deimantas Narkevičius, tyrinėdamas istoriją iš šių dienų perspektyvos, sutelkia dėmesį į ano laiko žmonių jausenas ir vaizduotę. Pirmajame lietuviškame ilgo metro 3D filme jis jungia istorinius faktus, folklorinius pasakojimus, ritualus ir gilų gamtos pajautimą į psichodelišką pasaką apie laikus, kurie nulėmė dabartinį pasaulį. Gerai pažįstama Lietuvos gamta atgyja stereoskopiniu formatu su vaizduotę žadinančiu Mišos Skalskio garso takeliu. Archajiška pasaulėjauta čia egzistuoja šalia naujų technologijų. O kas, jei tas glaudus žmogaus ir gamtos ryšys nebūtų nusilpęs? Galbūt dabar gyventume daug darnesniame pasaulyje?

Lietuva, 2023, 70 min., 3D, lietuvių k., lenkų k.

Režisierius ir scenarijaus autorius: Deimantas Narkevičius

Prodiuserė: Dagnė Vildžiūnaitė

Operatorius: Eitvydas Doškus LAC

Montažo režisierius: Danielius Kokanauskis

Kompozitorius: Miša Skalskis

Garso režisierius: Saulius Urbanavičius

Stereoskopinės kameros operatorius: Mindaugas Survila

Stereoskopo montažas: Grigalius Grinčelaitis

Dailininkas: Algirdas Garbačiauskas

Kostiumų dailininkė: Agnė Rimkutė

Aktoriai (-ės): Augustė Šimulynaitė, Laima Akstinaitė, Greta Petrovskytė, Valentinas Krulikovskis, Aleksas Kazanavičius, Saulius Bareikis

Deimantas Narkevičius yra video ir instaliacijų menininkas, kino režisierius ir profesorius, apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. Jo kūrybai būdinga asmeninė istorijos refleksija, dabarties sąsajų su praeitimi ir ateities vizijomis, paieškos. Deimanto Narkevičiaus darbai yra eksponuoti 25-iose tarptautinėse meno bienalėse, tarp jų Venecijos, San Paulo ir Kvandžiu ir daugiau nei 40 solo parodų tarptautinės svarbos meno institucijose.

Jo darbų yra įsigyję kelios dešimtys meno institucijų bei privačių kolekcionierių, tarp jų MoMA Niujorke, Pompidou Paryžiuje, Tate Modern Londone. Režisieriaus trumpo metro filmai apkeliavo apie 50 tarptautinių kino festivalių. 2018 m. filmas „Dėmės ir įbrėžimai“ Oberhauzeno trumpųjų filmų festivalyje buvo apdovanotas pagrindiniu prizu. Pirmojo Deimanto Narkevičiaus ilgo metro filmo „Čiulbanti siela“ premjera įvyko Marselio FID festivalyje.

Pamatyti galima Vilniuje, Forum Cinemas Vingis

Filmo „Čiulbanti siela“ garso takelio vinilinė plokštelė

Kompozitorius Miša Skalskis

Įsigyti galima čia.

Arba rašyti el. paštu contact@taip-toliau.lt